W marcu 2023r. nasza szkoła przystąpiła do projektu z zakresu edukacji ekologicznej pn. „Mój kawałek świata – dbam o Ziemię ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki”. Został utworzony "Klub Ekologa", w skład którego wchodzą uczniowie z klas I-IV. Klub liczy 10 członków, są to: Karol Motyka, Lena Niziołek, Alicja Janik, Klaudia Gęsiak, Joanna Chochołek, Anita Gronkiewicz, Oliwia Jaskółka, Zuzanna Naparło, Anna Ginalska, Marlena Chwal.
Celem Klubu jest podnoszenie świadomości ekologicznej wśród dzieci oraz kształtowanie prawidłowych postaw związanych z ochroną środowiska, rozbudzenie poczucia odpowiedzialności wobec otaczającej przyrody oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia środowiska. Członkowie wykonywać będą zadania opracowane i zadane przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki raz w miesiącu.
I zadanie - czynny udział w ekologicznych warsztatach edukacyjnych on-line, podczas których zdobywają wiedzą z następujących obszarów tematycznych: przyroda i jej znaczenie, zagrożenia naturalne, segregacja odpadów i recykling, oszczędzanie wody, ochrona powietrza, oszczędzanie energii i zrównoważony rozwój.
Warsztaty odbyły sie w dniach: 10 marca, 13 marca, 14 marca, 20 marca i 21 marca.
II zadanie - spacer po okolicy i szukanie oznak wiosny oraz miejsc żerowania przez bobry
III zadanie - szkolne obchody "Dnia Ziemi" - zajęcia o tematyce ekologicznej, oglądanie filmów edukacyjnych, tworzenie ciekawych prac plastycznych
Sprawozdanie z działalności Klubu Ekologa
W miesiącu kwietniu 2023 r. w ramach działalności Klubu Ekologa zrealizowaliśmy następujące działania:
I zadanie - spacer po okolicy, celem którego było szukanie oznak wiosny oraz miejsc żerowania przez bobry
II zadanie - zorganizowanie w szkole wystawy egzotycznych zwierząt pt. "Tęczowi mieszkańcy Amazonii i Madagaskaru" połączonej z edukacją na temat ochrony planety - zajęcia i pokazy dla dzieci
III zadanie -zorganizowanie szkolnych obchodów "Dnia Ziemi":
- zajęcia o tematyce ekologicznej,
- oglądanie filmów edukacyjnych,
- tworzenie ciekawych prac plastycznych,
- opracowanie i wykonanie gazetki ściennej o ochronie naszej planety.
Młodzi ekolodzy ze SP w Piotrówce w miesiącu maju poszerzali wiedzę na temat Magurskiego Parku Narodowego, wyszukiwali w internecie ciekawostki o zwierzętach zamieszkujących park, roślinności występującej na terenie parku, poznali logo Magurskiego Parku Narodowego, oglądali filmy zamieszczone na stronie muzeum, zgłębiali wiedzę wyszukując informacje w książkach, na mapach wyszukiwali szlaków i planowali piesze wycieczki. Ponadto zorganizowali akcję sprzątania świata wokół szkoły i najbliższej okolicy, segregując znalezione śmieci do odpowiednich worków.
W miesiącu czerwcu młodzi ekolodzy ze SP w Piotrówce wywiązali się z zadania wykonując piękne prace plastyczne technikami mieszanymi „Ekologiczny dom” a następnie wyeksponowali na gazetce w holu szkoły. Wcześniej szukali inspiracji, zgłębiali wiedzę oglądając filmy edukacyjne „Ekologiczny dom”, „Kodeks małego ekologa”, dzielili się posiadaną wiedzą oraz własnymi doświadczeniami. Ponadto młodzi ekolodzy kontynuowali zbiórkę baterii, plastikowych nakrętek i opakowań po tuszach do drukarek.